Videomarketing, czyli przyszłość Twojej komunikacji z klientami

3

Zastanawiałeś się kiedyś, ile słów warta jest jedna minuta wideo?
Według amerykańskiej firmy doradczej Forrester to dokładnie 1,8 miliona słów.
Chyba nikogo w dzisiejszych czasach nie stać na to, aby produkować o swoich usługach czy produktach, aż tyle tekstu. Dzisiaj liczy się umiejętność kompresowania najcenniejszych informacji w jak najkrótszym czasie.

Jestem jednak pewna, że w przypadku Twoich usług jest o czym mówić i co pokazywać.
To oczywiste, że chcesz powiedzieć o sobie jak najwięcej dobrego. Jak więc sprawić, aby Twój klient dowiedział się o Twoich zaletach i je zapamiętał?

Odpowiedzią na tę potrzebę jest videomarketing. Tylko film może wzbudzić emocje, poruszyć wyobraźnię i dostarczyć wiedzę w tym samym czasie.
Nasze mózgi kochają ruchomy obraz, dlaczego więc mamy się temu przeciwstawiać i uparcie pisać to, czego nikt nie ma czasu czytać?

Badania pokazują, że dla 90% klientów prezentacja video stanowi najlepszą pomoc w podjęciu decyzji o zakupie produktu. Co więcej, u 74% badanych filmy zwiększały poziom zrozumienia zasad działania produktu czy usługi. Nie ma w tym nic zaskakującego… Każdy z nas zna przecież powiedzenie: “Uwierzę, jak zobaczę.”
Nawet najbardziej barwny opis czy zdjęcie nie sprawi, że nasi klienci będą mieli pewność, że to co sprzedajesz naprawdę działa. Zupełnie co innego dzieje się, kiedy rzeczywiście to widzą.

Czy wiesz, który serwis ma największą liczbę użytkowników zaraz za Facebookiem? Oczywiście Youtube. 100 milionów osób ogląda video każdego dnia, a sam serwis ma ponad miliard unikalnych użytkowników każdego miesiąca. Z tym, że każda firma ma już swój profil na Facebooku, a samych użytkowników coraz trudniej jest zaskoczyć.
Jak się więc wyróżnić?

Sprzedawcy internetowi, zaczynają dostrzegać potrzebę tworzenia krótkich video prezentujących ofertę. Najlepszą zachętą są wyniki badań, które pokazują, że produkty opatrzone filmem sprzedają się kilkakrotnie lepiej niż te bez filmu.
Badania Nielsena pokazują, że 64% marketingowców uważa, że videomarketing zdominuje ich działania w przyszłości.

Idźmy dalej. Ponad 16 minut spędza przeciętny użytkownik Internetu na oglądaniu reklam online. Myślę jednak, że warto podzielić użytkowników na dwie grupy. Na tych, którzy oglądają reklamy, bo je lubią, rozśmieszają ich, czy po prostu chcą dowiedzieć się o istnieniu nowych produktów. Tacy użytkownicy często sami poszukują reklam i chętnie je oglądają. Drugą, ciekawszą grupą, są ci, którzy chcą się dowiedzieć więcej o produkcie czy usłudze. To właśnie oni po zobaczeniu video decydują się na kliknięcie w link prowadzący do witryny sklepu. Badania Online Publishers Association pokazują, że 80% użytkowników przyznaje, że oglądało reklamy prezentowane na stronach, które odwiedzili w ciągu ostatnich 30 dni.

A jak to wygląda w Polsce?

Z serwisu Youtube korzysta ponad 15 milionów Internautów, to 70% wszystkich użytkowników Internetu w naszym kraju. To 2. największa wyszukiwarka Polaków.
Nic dziwnego, że jeśli chcemy zobaczyć np. hotel, do którego się udajemy sprawdzimy, czy nie ma przypadkiem jakiegoś filmu, który by go prezentował. I tak też uczyniło ponad 10 tysięcy użytkowników, którzy zobaczyli prezentację hotelu Narvil. Film jest fragmentem programu Hotelove, ale w całości poświęcony jest obiektowi.

Link: http://goo.gl/qqWd71

Świadomość videomarketingu w Polsce ciągle rośnie zarówno u większych jak i mniejszych przedsiębiorców ze wszystkich branż. Jeśli jednak będziemy bacznie obserwować co się dzieje na świecie możemy wyprzedzić naszych lokalnych konkurentów. Przykładem dla agentów nieruchomości może być rynek australijski.
W Australii ogłoszenia posiadające film prezentujący daną nieruchomośći cieszą się 4-krotnie większym zainteresowaniem!

O marketingu video w Internecie możnaby pisać długo i dużo. Nie, o to nam jednak chodzi. Najważniejsze jest działanie. Video opanowuje sieć czy tego chcemy czy nie. Można ignorować podstawowe fakty, liczby i badania, ale możemy mieć pewność, że prędzej czy później nasi klienci będą od nas oczekiwać videomarketingu. Przedsiębiorcy, którzy zainwestowali we włączenie strategii video w całość swoich działań marketingowych obserwują większe zaangażowanie wśród swoich klientów, większe ctr, a w końcu większą sprzedaż.

W biznesie nie można ignorować szans jakie dają nam nowe techniki komunikacji.
A jak pokazują liczne badania w najbliższej przyszłości to właśnie videomarketing będzie szansą na wyróżnienie się z tłumu. Warto o tym pamiętać.

Źródła, z których korzystałam:
http://www.videobrewery.com/blog/18-video-marketing-statistics
http://www.jameswedmore.com/can-video-really-influence-buying-decisions-info-graphic/
http://www.videomarketinghollywood.com/why-does-video-marketing-work/

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym.