Video opinie – magia społecznego dowodu słuszności

2

Czy wiedziałeś, że 75% użytkowników uważa, że firmy nie mówią prawdy w swoich reklamach? Inne badania pokazały, że tylko 14% klientów ufa reklamom. W sumie nie jest to nic dziwnego. Nierealny, idealny świat, w którym zawsze świeci słońce, a proszek do prania podaje mały hipopotam nie wygląda zbyt autentycznie. Oczywiście niektóre z kampanii np. Mały Głód firmy Danone, to arcydzieła, które przejdą do kanonu marketingu, nie o to nam jednak chodzi.

Według badań Invodo 90% klientów przyznaje, że obejrzenie video miało wpływ na ich decyzję. Jakie video więc stworzyć, aby nasi klienci nam zaufali? Posiadanie naprawdę dobrego produktu czy usługi niestety nie wystarczy, aby przekonać klientów, że to właśnie my jesteśmy najlepszym wyborem. Konkurencja jest silna, a walka nie rozgrywa się tylko na poziomie samego produktu czy ceny. W grę wchodzi jeszcze zaufanie jakim niektórych obdarzymy, a innych nie.

Word – of – mouth marketing (marketing szeptany) to rodzaj reklamy, w której opinia o firmie czy konkretnym produkcie przekazywana jest bez udziału samego zainteresowanego. Może to być opinia wyrażona przez klienta w swobodnej rozmowie, na forum internetowym czy w rekomendacji.

W dzisiejszych czasach warto być prawdziwym. Klienci nie przebierają w środkach i potrafią bardzo szybko zniszczyć naszą reputację. Przykładem może być nowa strona na Facebooku: “Reklamy vs Rzeczywistość”, na której znajdziemy takie oto zdjęcie:

1958229_586780181426059_8214466919573450976_n

Opinia klienta jest więcej warta niż niejedna reklama. Uzasadnienie tego stwierdzenia kryje się w społecznym dowodzie słuszności. Jest to bardzo prosty psychologiczny schemat, który mówi o tym, że chcąc mieć pewność, że czynimy dobrze naśladujemy innych, nam podobnych. Idąc dalej najchętniej wierzymy innym ludziom, podobnym do nas, którzy własnymi słowami oceniają produkt lub usługę, którą jesteśmy zainteresowani.

Opinie w formie pisanych recenzji cieszą się ogromną popularnością. Nie bez powodu przed pójściem do kina chętnie zaglądamy do serwisu Filmweb, w którym inni widzowie ocenili tysiące filmów, a przed wyjazdem na wycieczkę odwiedzamy stronę TripAdvisor.

Ten fenomen dostrzegło wielu przedsiębiorców, którzy na swoich stronach umieścili rekomendacje swoich klientów. Niestety powstawanie firm, które zajmują się “profesjonalnym” pisaniem opinii poddają pod wątpliwość prawdziwość niektórych recenzji, które czytamy. Skąd możemy mieć pewność, że to co widzimy nie zostało opłacone i jest wierutnym kłamstwem. Niestety poziom zaufania do recenzji w formie tekstu spada z roku na rok.

Badania pokazują, że recenzje w formie tekstu zwiększają sprzedaż o 25%, natomiast w formie video o 200%! Myślę, że nie możemy się temu dziwić. Aż 78% użytkowników twierdzi, że wierzy video recenzjom dokładnie tak samo jak racenzjom uzyskanym od swoich znajomych. Video działa na zdecydowanie więcej bodźców niż tekst. Nie dość, że słyszymy to co mówi nasz “rozmówca”, to jeszcze doskonale widzimy kim jest, jak się zachowuje i czy jego wypowiedź jest autentyczna. Trudno jest oszukiwać w video recenzji. Nawet mało wprawne oko dostrzeże nienaturalność i krętactwo. Prawdziwa opinia, wypowiadana prosto z serca warta jest więcej niż jesteś w stanie sobie wyobrazić.

Zobacz teraz video opinię przygotowaną dla firmy Life Architect. Jest to wypowiedź jednego z uczestników warsztatów organizowanych przez tę firmę pod Kazimierzem Dolnym.

Widzisz różnicę? Nie ma wątpliwości, że zobaczyłeś właśnie zadowolonego klienta. Jest to najlepszy, najcenniejszy argument, który może przekonać Twoich przyszłych nabywców do współpracy z Tobą.

Innym przykładem naprawdę dobrej video opinii je ta zrealizowana dla Proser Live!, czyli amerykańskiej firmy szkoleniowej. Autorzy postawili na jakość, a także dużą liczbę opinii.

Testimonial Video Example from Mike Alger on Vimeo.

Możesz zerknąć również na kolejne dwa przykłady. Pierwszy z nich to video opinia nagrana w mało dynamicznym środowisku, ale niezwykle dopracowana i dobrze zrealizowana. Druga to mix video opinii z video relacją. Po jej zobaczeniu nie będziesz miał wątpliwości czym jest i jak podobał się uczestnikom ostatni Awesomeness Fest.

Co więcej video opinia może dotrzeć do zdecydowanie większej ilości odbiorców niż tekst. Możesz wykorzystać ją na swojej stronie, ale także we wszystkich mediach społecznościowych. Naprawdę atrakcyjna video opinia będzie rozszerzać się już bez Twojego wpływu. Ludzie sami będą udostępniać sobie nawzajem taki materiał.

Stworzenie takiego video nie jest ani trudne ani kosztowne. Jeśli masz prawdziwie zadowolonych klientów na pewno z łatwością zaprosić kogoś do wypowiedzi. Ludzie czują się często zaszczyceni tym, że ich opinia jest dla Ciebie ważna i bardzo chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

Jeśli więc istnieją osoby, które mogą powiedzieć o Tobie dobrze masz asa w kieszeni. Pytanie tylko czy zdecydujesz się go w pełni wykorzystać?

Źródła, z których korzystałam:
www.rocketspark.com/blog/why-are-testimonials-important
www.theglobeandmail.com/report-on-business/small-business/sb-marketing/sales/why-your-business-needs-video-testimonials/article10981204/
www.getbravo.com/do-video-testimonials-work/#.VGRslvSG_VI
www.vieodesign.com/business-needs-video-testimonials

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym.