Personal Branding Video – dlaczego chcesz to mieć?

1

Jeśli Twoje nazwisko to Twoja marka to doskonale zdajesz sobie sprawę czym jest personal branding. Wkładasz dużo pracy w uświadamianie Twoich potencjalnych klientów, że jesteś odpowiednią osobą na właściwym miejscu. Co jeszcze możesz zrobić, aby zyskać zaufanie i rozpoznawalność?

Na pewno codziennie starasz się pokazywać swoim klientom, że wybrali Ciebie  z konkretnego powodu. Twoje nazwisko to gwarancja jakości. To pewnego rodzaju nobilitacja i zobowiązanie dane klientom, którzy decydują się na współpracę z Tobą. Wszystko to dzieje się jednak już po podjęciu przez nich decyzji o zakupie Twoich produktów czy usług. A co z ludźmi, którzy nigdy nie mieli okazji Cię poznać? Pozostaje im Twoja strona internetowa, opinie innych ludzi, fora internetowe… Niektórych te źródła przekonają i trafią do Ciebie, inni nigdy do nich nie dotrą, jeszcze inni zinterpretują je na własny sposób.

Możesz dać swoim klientom to czego o Tobie szukają już na Twojej stronie internetowej. Krótki film prezentujący Twoją osobę, czyli personal branding video, to odpowiedź na potrzeby osób zainteresowanych Twoją ofertą, ale także odpowiedź na Twoje potrzeby. Prezentujesz siebie i swoje usługi w najbardziej efektowny sposób.

“Budując swoją markę chcesz mieć pewność, że klienci, którzy podejmują decyzję o potencjalnej współpracy z Tobą wiedzą o Twoim istnieniu.” – William Arruda

William Arruda, nazwany przez magazyn Entrepreneur guru personal brandingu, na jednym ze swoich wystąpień powiedział: “Aby być wybitnym, musisz się wyróżniać”

Jeśli ktoś wybrał Ciebie spośród tysięcy innych to prawdziwy powód do dumy. Czasami jednak świetne portfolio nie wystarczy by nasze nazwisko zostało zapamiętane. Co więc zrobić, aby rzeczywiście wzbudzić w kliencie chęć współpracy z Tobą?

Twoje dotychczasowe osiągnięcia, rekomendacje innych klientów i coraz bardziej rozpoznawalne nazwisko to świetna podstawa. Pewnie zdajesz sobie jednak sprawę, że Twoja konkurencja podejmuje podobne działania, co skutkuje milionem podobnych stron na rynku. Twoi klienci przeglądając strony internetowe (w tym także Twoją) za każdym razem otrzymują ten sam content: portfolio, cennik, a przy dobrym wietrze jeszcze kilka rekomendacji.

Możesz jednak zbliżyć się do klienta, zaprezentować mu się, sprawić, by polubił Ciebie już na etapie odwiedzania Twojej strony internetowej. Możesz zbudować nić sympatii i zaufania jeszcze za nim uściśniecie sobie dłonie przy pierwszym spotkaniu. Brzmi zachęcająco, prawda?

Jedyne co musisz zrobić to pokazać się! Personal branding video to po prostu krótki film, w którym opowiadasz czym się zajmujesz, jak pracujesz, co jest dla Ciebie ważne w Twojej pracy. Wszystko utrzymane w bardzo naturalnej konwencji rozmowy z potencjalnym widzem. Daj swojemu klientowi wrażenie, że mówisz właśnie do niego, niech Cię pozna. niech Ci zaufa. W personal branding video poza Twoją krótką i naturalną wypowiedzią pokazywane są przebitki z Twojej pracy, widz może zobaczyć jak pracujesz, gdzie pracujesz. Prezentowane są również efekty Twoich działań jako ostateczna zachęta do nawiązania współpracy.

“Personal branding video – krótki, kilkuminutowy materiał video, w którym dajesz się poznać swojemu klientowi. Dzięki autentycznej wypowiedzi oraz prezentacji Twoich osiągnięć w pracy budujesz swoją markę. Efekt końcowy to efektywna wirtualna wizytówka, która jest podstawą do nawiązania głębszej relacji.”

Aby dobrze zrozumieć ideę personal branding video muszę Cię poprosić o to, abyś postawił siebie w roli klienta. Myślę, że to nie powinno być dla Ciebie trudne.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: szukasz fotografa. Chciałbyś, aby ta osoba robiła dobre zdjęcia, miała doświadczenie, ale zależy Ci również na nawiązaniu dobrej relacji. Żadna ze stron internetowych, które do tej pory zobaczyłeś nie daje Ci gwarancji, że osoba, która za nią stoi to odpowiedni człowiek do współpracy z Tobą.
W dzisiejszym świecie każdy może napisać o sobie wszystko. Smutne, ale prawdziwe.
I nagle pojawia się takie video. Pojawia się człowiek, ekspert w swojej dziedzinie. Widzisz w jego oczach pasję, doświadczenie, zaczynasz czuć nutkę sympatii. Myślisz: ten człowiek wie co robi! Potem pokazywane Ci są jego zdjęcia, możesz “podejrzeć” jak wyglądają kulisy jego pracy. Czy masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego autentyczności?

Zobacz personal branding video Jimmiego, fotografa i przekonaj się sam:

One Minute Wonder 53 – Jimmy Nelson from Present Plus on Vimeo.

Lub inny przykład personal branding video pani fotograf:

 

Jen Kuhse Photography | Photography Promo from Vnext Media on Vimeo.

Co się dzieje dalej? Myślę, że sam wiesz najlepiej. Chęć współpracy z taką osobą rośnie, i to bardzo! Czy taka wizytówka zostanie przez użytkownika zapamiętana? Oczywiście! Dlaczego? Bo jest inna niż wszystkie. Zastanówmy się jeszcze tylko dlaczego?

Cytowany wcześniej William Arruda świetnie odpowiedział na to pytanie w jednym ze swoich artykułów. Napisał w nim, że video buduje zaufanie na znacznie głębszym poziomie. Żadne litery używane w długich tekstach nie są w stanie pokazać Twojej osobowości, pasji, doświadczenia, które masz. Litery nie wzbudzą sympatii do Ciebie.

Dzięki krótkiemu video, niewielkiej inwestycji pieniężnej i czasowej możesz mieć wizytówkę, która sprawi, że Twoi klienci zapamiętają Cię, polubią i uwierzą, że to właśnie z Tobą chcą współpracować.Jeśli więc traktujesz personal branding na poważnie to personal branding video powinno znaleźć się na Twojej liście życzeń
jak najszybciej.

Źródła, z których korzystałam:
http://goo.gl/SRvE0J
http://www.marketingprofs.com/articles/2014/24627/you-need-to-add-video-to-your-personal-branding-strategy

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym.