Jak stworzyć video wirusowe?

viral2

Na przestrzeni ostatnich lat bardzo popularne stały się tzw. viral video, czyli video wirusowe. Celem marketingu wirusowego jest promocja produktu, usługi, marki lub idei, jednak bez zaangażowania standardowych kanałów promocji.

Video raz opublikowane w Internecie, zaczyna prowadzić własne życie przy ogromnym wsparciu samych Internautów i poszczególnych mediów społecznościowych. Virale przesyłane są za pośrednictwem maili, kanałów na serwisach, jak YouTube czy Facebook. Odbiorcy sami udostępniają viral na swoich kontach i tym samym, rozprzestrzeniają go w sieci. Takie video po prostu zaraża, staje się hitem, składnikiem kultury masowej w dobie Internetu. Wygenerowanie milionów odsłon pozwala lepiej dotrzeć nie tylko do grupy docelowej klientów, ale również zainteresować potencjalnych konsumentów wizją i celami firmy. Virale, które są tworzone na potrzeby komercyjne, nie skupiają się na reklamowaniu produktów czy marek, nie są opatrzone logo już od pierwszych sekund spotu. Ważniejsze jest ukazanie idei, wartości i skojarzeń, związanych z daną firmą .

Jak jednak stworzyć viral, o którym będą mówić wszyscy?

Pomimo tego, że video wirusowe pomnaża się w sieci a jego oglądalność wzrasta z minuty na minutę, potrzebna jest dobrze opracowana strategia i pomysł, który zwróci uwagę Internautów. Jednym z pomysłów na wirus w sieci jest zabawny spot, który będąc parodią na obecne wydarzenia polityczno-społeczno-kulturalne, pozwala się na chwilę rozerwać, ukazać absurdy lub skłania do refleksji i rozmowy. Istotnym elementem jest
humor i wzbudzenie pozytywnych emocji, które będą zarażać innych, powodując dobre samopoczucie i chęć identyfikacji z ideą virala. Aktualność tematu, humorystyczna konwencja i zaraźliwa idea mogą sprawić, że
video wirusowe stanie się hitem Internetu w bardzo krótkim czasie.

Niezwykłym przykładem jest chociażby spot reklamowy stacji TNT. Wideo reklamuje ramówkę programu telewizyjnego. Akcja polegała na umieszczeniu tzw. “panic button” w danym punkcie miasta. To, co przyciąga uwagę, to autentyczne reakcje osób, które znalazły się w pobliżu guzika, nad którym widniał napis “Push to add drama”. Po naciśnięciu guzika, zaczęły się dziać sceny, jak z filmu sensacyjnego, które zostały odegrane przez zatrudnionych aktorów. Viral trzymał widza w napięciu do samego końca. Dramaturgii dodało też udźwiękowienie produkcji.

Od dawna wiadomo, że jednym ze skutecznych sposobów na zwrócenie uwagi i wywołanie emocji jest prowokacja. Szok i przełamywanie tabu wzbudzają emocje, pozytywne lub negatywne, jednak nigdy nie pozostawiają odbiorcy obojętnym na takie akcje. Element zaskoczenia, intrygujący tytuł wirusa i zbudowanie otoczki kontrowersji pozwoli zaciekawić użytkowników mediów społecznościowych na szeroką skalę.

Zrobienie czegoś nieoczekiwanego i niestandardowego to wyłamanie się z otaczającej nudy i rutyny i ukazanie nowego sposobu myślenia. Klientowi nie jest potrzebna kolejna reklama czy billboard, który ukazuje przewagę jednego produktu nad drugim. Głównym celem, wywoływania poczucia zaskoczenia, szoku lub zmieszania, jest wywołanie emocji, które są bardzo silnym bodźcem oddziałującym na nasze zachowanie, zapamiętywanie i utrwalanie danej informacji.

Emocje, emocje i jeszcze raz emocje. Elementem każdej kampanii marketingowej, promocji idei lub marki są emocje. Dobrze zaplanowana koncepcja i wizja przekazu musi zawierać stan emocjonalny i odczucia. Prosta historia, autentyczność i życie sytuacje wzbudzają w ludziach wiele emocji, od śmiechu po łzy. Odbiorca zaangażowany emocjonalnie to prawdziwy odbiorca, który przetwarza komunikat i się z nim identyfikuje.

Dlatego ważne jest, aby nie reklamować produktów czy usług, ich zalet, ale opowiadać historię zbudowaną wokół marki i jej idei. Sprawić by odbiorca poczuł się, jak bohater w spocie reklamowym, przedstawić konkretny problem i jego rozwiązanie. Stworzenie wideo z przesłaniem jest bardzo trudne do zrobienia na pierwszy rzut oka. Jednak po przemyśleniu potrzeb odbiorców, ich aspiracji marzeń i obaw, okazuje się, że odpowiedź na wszystkie pytania może być oparta na jednym zaangażowanym przekazie. Odbiorca treści musi pomyśleć “Tak, to o mnie. Zupełnie, jak w moim życiu”.

Świetnym przykładem jest reklama kamer GoPro. Spotem, który obiegł świat w bardzo szybkim tempie, jest video, które ukazuje, jak strażak ratuje małe koty z płonącego domu. Viral jest naprawdę wzruszający i co ważne, nie rzuca się w oczy reklamowany produkt (kamera GoPro), tylko pokazana jest sytuacja wzięta z życia i sposób zastosowania kamery.

Warto cały czas pamiętać, że pomimo tego, iż viral nie powinien być typową reklamą produktu, przekaz w nim zawarty powinien za to być spójny z całą komunikacją, misją i wizją firmy. Reklama i video wirusowe pełnią różne funkcje, jednak nawzajem doskonale się uzupełniają. Odbiorcy aby poznać firmę muszą najpierw ją poznać – jej wartości, emocje, aspiracje, cele. Zbuduje to zaangażowanie i lojalność oraz pozwoli na identyfikację konsumenta z marką.

Oczywiście ogromna liczba filmów udostępnianych każdego dnia w kanałach social media sprawia, że niektóre z nich przepadają bez wieści. Kluczowe jest pierwsze parę sekund wideo, po których trzeba zadać sobie pytanie: “Oglądać czy włączyć coś innego?”. Najczęściej widza można zainteresować muzyką, prowokacyjną treścią lub pojawieniem się znanej osoby (aktora, blogera, sportowca).

Gdy spot viralowy jest już gotowy, warto pomyśleć nad tym, w jakich kanałach go udostępnić. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w analizie grupy docelowej i serwisu społecznościowego, który zapewni możliwie największą interakcję fanów. Efektywność i skuteczność wideo wirusowego jest trudno mierzalna, ze względu na jego charakter. Informacją zwrotną od Internautów jest ilość i treści przekazywane w komentarzach, tzw. polubienia oraz liczba udostępnień. Obserwacja emocji i zachowań pod wpływem obejrzenia materiału viralowego jest niezwykle cennym źródłem informacji nie tylko o obecnych i potencjalnych nabywcach i ich potrzebach, ale ogólnie o bieżącej sytuacji społecznej w danym regionie.

W dobie poszukiwania wrażeń, nieograniczonych możliwości dostępu do treści i komunikacji z całym światem, zawsze znajdzie się pomysł na zainteresowanie publiki czymś nowym.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym.