Filmowanie lustrzanką dla początkujących. Praktyczne porady.

7

Jeśli czytasz ten artykuł to znaczy, że Twoje marzenie się spełniło. Jesteś właścicielem lustrzanki! Gratulujemy :) Tylko co teraz?

Jeśli chcesz poszerzyć swoje umiejętności i poza robieniem zdjęć, chcesz zacząć filmować, warto abyś po prostu czytał dalej. Przedstawię Ci kilka prostych porad, które sprawią, że filmowanie dslr nie będzie dla Ciebie już niezbadanym i tajemniczym terenem.

1. Filmowanie potrzebuje statywu

Nie ma nic gorszego niż “trzęsący” się obraz. Jeśli myślisz poważnie
o filmowaniu Twoją pierwszą inwestycją powinien być stabilny statyw. Filmowanie z ręki mija się właściwie z celem. Ciężar aparatu, a także jego budowa sprawiają, że nasza ręka nie jest wystarczającym oparciem dla sprzętu, niekontrolowane ruchy kamery są nieuniknione. Nie jest to jednak żaden problem jeśli zaprzyjaźnisz się ze statywem.

Filmowanie lustrzanką na statywie daje Ci ogromne możliwości. Zyskujesz bezpieczeństwo – Twój aparat jest stabilny, upadek jest prawie niemożliwy (pamiętaj, aby podłoże było równomierne i aby wszystkie nogi statywu były równe). Możesz skupić się złapaniu prawidłowej ostrości i ustawieniu odpowiednich parametrów filmowania.

2. Ostry obraz to Twoja broszka

Filmowanie dslr to przede wszystkim nauka ostrzenia. Auto focus, do którego mogłeś przywyknąć w trakcie robienia zdjęć nie znajduje zastosowania
w filmowaniu. Oczywiście postęp technologiczny pozwala nam na coraz częstsze korzystanie z obiektywów, które są wyposażone w automatyczne ustawianie ostrości w trakcie filmowania, nie jest to jednak rozwiązanie, które zadowoli cię na dłużej. Cała zabawa w filmowaniu lustrzanką polega na umiejętnym prezentowaniu widzowi punktu, na który ma zwrócić szczególną uwagę. To ty jesteś twórcą i to po twojej stronie leży decyzja o tym co zobaczy oko widza.

Nauka ostrzenia zabiera czas, ale to całkiem przyjemne doświadczenie. Możesz na bieżąco obserwować efekty swoich poczynań i decydować, który
z efektów podoba Ci się najbardziej. Aby mieć pewność, że twój obrazek nie ma sobie nic do zarzucenia powiększ go na ekranie LCD i upewnij się, czy wszytko “gra”. Jeśli tak, wróć do normalnego widoku i zacznij nagrywanie.

Możesz oczywiście pozostać przy auto focusie, pamiętaj jednak, że wiele obiektywów w trakcie automatycznego ostrzenia jest głośna. Charakterystyczne “zgrzytanie” słychać potem na nagranym materiale.

3. Nagrywaj sekwencjami

Nagrywanie całego wystąpienia, szkolenia, czy wesela i późniejsze wycinanie nie jest dobrym pomysłem. Sprzęt dslr nie jest stworzony do ciągłej, nieprzerwanej pracy.FIlmowanie dslr musi mieć chwilę pauzy, a główną tego przyczyną jest zagrożenie przegrzania sprzętu. W sytuacji kiedy chcesz upamiętnić jakieś dłuższe wydarzenie lepiej skorzystaj ze standardowej kamery.

Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać w trakcie filmowania lustrzanką jest, znana nam wszystkim – akcja. Filmowanie godzinnego wystąpienia z jednej pozycji sprawi, że będzie to niezwykle usypiający materiał. Nawet jeśli nasz bohater będzie bardzo ciekawą postacią, oko widza po prostu się znudzi. Możesz zdecydować się na nagrywanie z dwóch kamer. Pierwsza – standardowa kamera – może nagrywać dla Ciebie całe wydarzenie. Druga – lustrzanka – może służyć do ciekawego upamiętniania sekwencji.

4. Co z dźwiękiem

Czasy filmu niemego już dawno minęły (wcale nie mówimy, że to dobrze :)
Załóżmy jednak, że w twoim filmie istotny jest też dźwięk. Obecny sprzęt dslr całkiem dobrze radzi sobie z nagrywaniem dźwięku. Niestety nie jest on jednak idealny. Jeśli nagrywasz w cichym pomieszczeniu, a twój bohater znajduje się w odległości kilku metrów, mówi głośno i wyraźnie, jakość dźwięku może być zadowalająca. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że nagrany dźwięk jest perfekcyjny lepiej zainwestuj w zewnętrzny mikrofon.
W montażu będziesz musiał zsynchronizować ścieżki audio, ale efekt będzie nieporównywalny.

Zakup zewnętrznego mikrofonu to zwykle wydatek rzędu kilkuset złotych.

5. Ćwicz

Filmowanie lustrzanką to zabawa, która wymaga czasu. Nie bój się ćwiczyć
i próbować. Poznaj dobrze zasady filmowania, a potem szukaj swoich sposobów na sukces. Jeśli trzymasz w rękach swoje dslr postaw na praktykę. Masz ten komfort, że możesz bez większych kosztów sprawdzać co działa,
a co nie. Baw się dobrze i do dzieła!

Artykuł inspirowany wpisem:
DSLR tips for beginners: How to shoot better HD video

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym.