5 rzeczy, które powinna zawierać Twoja strategia video marketingu

strategia1

Rok 2015 został ogłoszony rokiem video marketingu. Głównie dlatego, że firmy i organizacje znalazły nowy kanał dotarcia do swoich klientów. Video wyróżnia się na tle portali społecznościowych, dając tym samym odbiorcom pogląd, można by rzec “zajawkę” o produkcie i usługach, jednak bez przytłaczania ich nadmierną ilością treści. W mniej niż 30 sekund, odbiorca (potencjalny klient) otrzymuje informacje, jakich potrzebuje o charakterze branży czy firmy poprzez krótkie, wizualnie atrakcyjne video.

Rozwój narzędzi technologicznych sprawił, że łatwiej jest obecnie stworzyć content video mniejszym kosztem lub nie ponosząc go w ogóle. Prowadząc firmę lub zajmując się marketingiem wystarczy tylko wyciągnąć swojego smartfona i zacząć nagrywać, w celu przyciągnięcia klientów, zbliżenia ich do naszej marki lub idei. Jednak nadal bardzo ważne jest by umiejętnie kreować strategię video marketingu opisującą działalność firmy, by zmaksymalizować zasięg takiego video. Poniżej znajduje się lista rzeczy, o których każda firma powinna pamiętać w drodze opracowywania strategii video marketingu.

1. Harmonogram wpisów
Tak samo, jak w przypadku planowania postów na Facebooku i tweetów, również content video twojej firmy powinien mieć ręce i nogi. Zamiast wstawiać jeden post o nowym produkcie, który dopiero wchodzi na rynek, warto pomyśleć o zaplanowaniu całej kampanii podzielonej na części.
Jaka historia, implementowana w kilku częściach przez parę tygodni, mogłaby zostać opowiedziana odbiorcom?

W momencie, w którym zostanie określona treść video, powinien zostać ustalony harmonogram działań. Content video wypuszczaj równomiernie, jednocześnie sprawiając, żeby każdy kolejny spot przybliżał klientów do ostatecznej informacji o produkcie czy wydarzeniu, które planujesz. Bardzo ważne jest by już po wprowadzeniu produktu nie poprzestać tylko na dotychczasowych działaniach, ale dalej planować i optymalizować strategię video marketingu. Takie działania pozwolą na stałe zaistnienie w świadomości odbiorców na długo po “efekcie wow!”.

2. Krótkie formy video
Social media zrewolucjonizowały sposób, w jaki internauci komunikują się, poprzez krótkie formy treści. Aplikacje pozwalające na skrócenie pliku video do 10 sekund, spowodowały, że są one idealne do udostępniania w serwisach typu Instagram czy Twitter. Video w takim formacie wyświetlane jest przez odbiorców w czasie, kiedy sprawdzają oni swoje aktualności tzw. feed. Tym samym marki mogą wysłać wiadomość w trybie natychmiastowym , która dotrze do większej liczby klientów, szczególnie na Vine czy Facebooku.

Wraz z pojawieniem się maksymalnie krótkich video portale, jak Twitter czy Instagram, można zauważyć wzmożony ruch w udostępnianiu treści w czasie rzeczywistym, tzw. real-time video sharing. Instagram, na który można wstawić 3-15 sekundowe video oraz Vine (tylko 6 sekund!), użytkownicy są coraz bardziej skłonni do nagrywania swoich własnych video i udostępniania ich innym. Udostępnianie treści stało się zjawiskiem powszechnym, które cechuje: krótka forma, natychmiastowość oraz duża liczba wyświetleń.

3. Tutoriale i wskazówki
Jednym z lepszych sposobów na nawiązanie więzi z klientami, jest publikowanie tutoriali (rodzaj samouczka-poradnika, który krok po kroku wyjaśnia jak wykonać daną rzecz, np. obsługa programów graficznych, programowanie), które są powiązane z Twoją branżą i formami aktywności. Może się niektórym wydawać, że jest to swego rodzaju zdradzanie sekretów i wyprowadzanie tajemnic z firmy, jednak tak naprawdę, takie działanie zbliży markę do odbiorców, jednocześnie pozycjonując ją, jako eksperta w danej dziedzinie i sprawiając, że reszta będzie się chciała uczyć właśnie od Ciebie.

Tutoriale pozwalają także na zbudowaniu potencjału własnej marki w oczach odbiorców, jednak muszę być publikowane w miarę systematycznie. Jeśli Twoje porady i wskazówki będą pomocne, w krótkim czasie zaobserwujesz, że klienci będą chętnie wracać po kolejne treści.

4. Treści od klientów
Jeszcze lepszą metodą na zbliżenie marki do klienta jest postawienie go za kamerą, sprawienie by uważał się za twórcę treści. Taki content, generowany przez odbiorców, bardziej zwraca uwagę oraz uzyskuje większą ilość feedbacku od klientów, niż content tworzony stricte przez firmę. Zamiast godzin poświęconych na planowanie strategii, budżetu i harmonogramu, zaproś swoich klientów aby sami stworzyli video. W zamian za stworzenie video, możesz zaproponować konkurs typu showcase na zaprezentowanie wszystkich video nadesłanych przez odbiorców. Wybierz zwycięzców i nagródź ich produktami, wizytą w firmie lub zaoferuj przeżycie czegoś wyjątkowego (np. wycieczka, bilet na festiwal).

Co sprawia, że content tworzony przez odbiorców jest tak bardzo wyjątkowy? Otóż pokazuje on produkty i markę poprzez pryzmat osoby, która go tworzy i ukazuje przywiązanie, pasję i zainteresowanie działalnością firmy. Klienci będą bardziej skłonni do skorzystania z Twojej oferty, gdy przedstawi ją osoba niezwiązana z firmą, jednak robiąca pozytywne zamieszanie wokół niej.

5. Wezwanie do działania
Odbiorcom należy zaproponować tzw. call to action, czyli rodzaj działania, które mogą podjąć po zapoznaniu się z przekazem marketingowym. Klienci mogą być bardzo podekscytowani i skłonni by skorzystać z przedstawionej im oferty, jednak wielu marketerów zapomina o tym, by wskazać im drogę, którą mogą iść po obejrzeniu video. Klienci, bez wskazania im konkretnych kroków, pozostają bezradni. Call to action to proste działanie, które pozwoli by odbiorca treści video, już po zainteresowaniu się nią, mógł przekonać się o wartości, jakie proponujesz. Może to być zwykłe zaproszenie do kliknięcia we wskazany link, który kieruje klientów do strony sprzedażowej lub strony, z której mogą sobie pobrać jakieś darmowe materiały. Kilka słów lub wskazówek na końcu każdego video przyczyni się do konwersji, która normalnie by nie miała miejsca.

Video marketing to wspaniała forma wyróżnienia się na tle contentu opartego na treści, który firmy prowadzą w swoich codziennych interakcjach z użytkownikami. Gdy marketingowa kampania video jest prowadzona z pomysłem, szczegółowo i konsekwentnie, znajdzie ona swoje miejsce w świadomości klientów, zmieniając ich w klientów lojalnych, będących ambasadorami Twojej marki.

Na podstawie: http://www.forbes.com/sites/johnrampton/2015/02/04/5-things-your-video-marketing-strategy-should-include/

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym.